Leírás
November 20-án, a Gyermekjogi Világnapon elindul a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a Magyar Vöröskereszt első közös akciója, melynek keretében a két szervezet 100 db BABA PAKK-ot juttat el az ország különböző területein élő hátrányos helyzetű, kisbabát váró családoknak. A 2021. január végén záródó kampány egy hosszabb távú együttműködés megalapozását célozza, melynek keretében a lakosság hangsúlyosabb bevonásával valósul meg a hátrányos helyzetű közösségek segítésére.
A MOME Innovációs Központ (MOME IK) szervezeti keretei között működő Design Kompetencia Központ Szociális Design Kutatócsoportja 2020. tavaszán indította el MOME Segítő Pakkok című programját. A MOME Segítő Pakkok olyan digitálisan letölthető fizikai csomagok, amelyek a különböző élethelyzetekhez szükséges alapvető eszközöket és holmikat tartalmaznak. A BABA PAKK a Segítő Pakkok kifejezetten az újszülöttekre fókuszáló csomagja. A pakk tartalmának listája és a hozzá kapcsolódó használati útmutató összeállítása szakemberek bevonásával és a Magyar Védőnők Egyesületének (MAVE) szakmai támogatásával készült.
A Segítő Pakkok széleskörű felhasználása érdekében a MOME és a Magyar Vöröskereszt a közelmúltban együttműködési megállapodást írt alá. A közös munka célja, hogy a humanitárius szervezet adománygyűjtésben szerzett szakmai tapasztalatainak alkalmazásával minél több rászoruló emberhez jusson el a csomagok által kínált segítség. A Magyar Vöröskereszt támogatói forrásból finanszírozott 100 db BABA PAKK elkészítésével és a csomagok fokozatos célba juttatásával járul hozzá a kampány sikeréhez.
Fehér Bori és Csernák Janka, a MOME Szociális Design kutatóinak célja, hogy a Segítő Pakkok segítségével megmutassa, a design eszköztára nem csak divatos, új termékek előállítására, hanem a meglévő tárgyak újragondolására, jobb felhasználására is fordítható. “A termékeket a fenntarthatóság és a hozzáférhetőség szemléletével fejlesztettük. Abban segítünk, hogy mások segíthessenek, és ezért nem feltétlenül kell elmenni a boltba új tárgyakat vásárolni. Kevés erőforrással, saját kézzel mi magunk is előállíthatunk olyan eszközöket, amelyekre a hátrányos helyzetű családoknak szüksége van a baba megérkezésekor”- nyilatkozták.
A két szervezet arra buzdítja a lakosságot, hogy aki tenni szeretne embertársaiért, a https://segitopakk.mome.hu/ weboldalon elérhető lista alapján készítse el saját segítő dobozait és támogassa vele a környezetében élő családokat.
A MOME + Magyar Vöröskereszt együttműködés szakmai résztvevői:
MOME
- Fehér Bori, a MOME IK Szociális Design Kutatócsoport vezetője
- Szerencsés Rita, a MOME IK kutatója, HUB koordinátor
- Csernák Janka, a MOME IK kutatója
VÖRÖSKERESZT
- Ipolyi Dóra, a Magyar Vöröskereszt programfejlesztési referense
- Bogát Enikő, a Magyar Vöröskereszt ifjúsági szakmai vezetője
Fotó kredit: Lakos Máté