A tantárgy elsősorban a 21. századi ökológiai kihívások felől közelít a kortárs művészet és design területeihez. A vizsgálatot olyan kulcsfogalmak köré szervezzük, mint az antropocén kor, a fenntartható tervezés, a részvételiség vagy a dolgok hálózata. A designelméletben egyre hangsúlyosabbá válnak azok az álláspontok, amelyek az emberi nézőpont kizárólagosságát, illetve a modernitás programját kérdőjelezik meg, hogy számot vessenek egy lehetséges „poszthumán” korszak kihívásaival. A tervezők és művészek figyelme olyan határhelyzetek irányába terelődik, amelyek az emberi és a nem-emberi létformák interakciójából születnek.
A kortárs ökológiai krízistudat feltárásához nem elég csak a fenntarthatóság szabályait átismételnünk, de összetett társadalmi-technológiai alrendszerek irányából kell kérdéseket feltennünk a modern design emberközpontú tervezési módszertanait illetően. E tekintetben kiemelten fontos, hogy a hallgatók tájékozódhassanak azokról a folyamatokról és változásokról, amelyek a technológiai fejlődés, illetve társadalmi és kulturális átrendeződések mentén meghatározzák közeljövőnk mindennapjait, és a földi bioszféra hosszútávú átalakulását.
Az aktuális trendek és alapfogalmak tisztázásán túl a kurzus célja egy olyan kulturális látlelet felmutatása, amelybe a hallgatók beilleszthetik saját munkáikat, kutatásaikat és jövőbeli céljaikat.