A új Disegno lapszám fókuszában Moholy-Nagy öröksége
Ajánló
Megjelent a Disegno új duplaszáma: fókuszban Moholy-Nagy László és Victor Margolin öröksége.
Victor Margolin, a designtörténet és -elmélet kiemelkedő tudósa a kezdetektől tagja volt a Disegno szerkesztőbizottságának. Ifjúsága különös útkeresését és a kreativitás minden formájára nyitott karakterét lánya, Myra Margolin idézi fel családi fotókkal illusztrált megemlékezésében, tudományos és tudományszervező pályáját, a Design Issues alapítójaként gyakorolt hatását pedig – a Margolinhoz hasonlóan Moholy-Nagy-kutatóként is jeles – Alain Findeli elemzi.
A lapszám vendégszerkesztője, Fehér Bori és a MICA szociálisdesign-központjának vezetője, Lee Davis Moholy-Nagy máig inspiráló designpedagógiájának szellemi alapjait és praxisát összegzi. Sofia Leal Rodrigues tanulmánya végigköveti, hogyan formálódott a „látás mozgásban” gondolata Moholy-Nagy tipográfusi és könyvtervezői munkásságában, Blaumann Edit a modern ökológiai design vitalista forrásait vizsgálja Moholy-Nagy műveiben, Rob Phillips, a Royal College formatervezőként is ismert oktatója pedig olyan forgatókönyveket vizualizál, amelyekkel a civil tudomány hozzájárulhat az ökológiai tudatossághoz.
Joseph Malherek esszéje bemutatja, miként segítette Moholy-Nagy pragmatikus baloldalisága azt, hogy újra és újra érvényesülni tudjon az emigrációban; a minden állomásra magával vitt Fény-tér-modulátor lényegét Sofía Quiroga Fernandez, valamint Csoboth Attila kutatja a designtörténész, illetve az operatőr szemével; a transzparencia és a konstrukció – Moholy-Nagynál is központi – fogalmának építészeti vetületeiről Sebestyén Ágnes ír Beatriz Colomina X-Ray Architecture című könyvét recenzeálva.
Arról pedig, hogy mit jelent ma a designkultúra-tudomány, és mit jelent benne Moholy-Nagy öröksége, Guy Julier és Szentpéteri Márton beszélget.
A nyomtatott változat élő bemutatójára március elején kerül sor, addig is itt tekinthető meg digitálisan